Robert Kocián
STROJÍRENSKÁ KONSTRUKCE
BLOG
AUTOR

YOUTUBE
G+

Naviják na draky
Někdy v roce 2011 jsem si vyrobil robustní ocelový naviják na draky. Tenkrát jsem ho vyrobil formou fušky v jedné firmě. Co jsem tento naviják zveřejnil na webu, začali se mě celkem pravidelně, asi jednou nebo dvakrát do roka, ozývat lidi, jestli náhodou tento naviják nevyrábím a neprodávám. No, nevyrábím, ani neprodávám. Ale pak mě napadlo udělat takový naviják, na který není potřeba žádné složité nářadí ani výrobní stroje. Aby si ho zkrátka mohl vyrobit každý sám.


Koncepce vychází z čínského navijáku
, tenkrát zakoupeného na ebay za nějakých 15 dolarů. Hlavní díl je ložisko 16024. Vnitří průměr ložiska je 120mm. To je celkem dost pro pohodlné uchopení i pro mého taťku, který má tlapu jako medvěd. Bočnice a rukojeť je vyrobená z nerezových plechových výpalků, řezaných laserem. K výpalkům se ještě vrátím. Použitá klička je zakoupená na ebay. Závit na kličce je vnější M6. Ostatní spojovací materiál je standardní, který lze koupit v každém dobrém železářství. Podařilo se mě najít e-shop proprumysl.cz, kde mají veškerý na navijáku použitý spojovák včetně ložiska skladem. Takže jedno poštovné. Což je celkem důležité, protože cena poštovného celkovou cenu navijáku dost kazí.


Nerezové výpalky. Poptal jsem několik firem a nejlépe cena vyšla ve VHN-Kovo s.r.o.se sídlem ve Tvarožné. Taky mě potěšila rychlost reakce na poptávku. Druhý den přišla nabídka. Dílce byly dodané do dvou týdnů. Samotnou CNC laserovou řezačku mají v závodě ve Slavkově u Brna. Výpalky si můžete poptat a objednat sami. Potřebná data pro poptávku/objednávku si stáhněte. Jedná se o dva výkresy. Data jsou včetně výkresů v dwg formátu jako podklad pro laserovou řezačku. Pokud si někdo netroufá tyto dílce objednat sám, nabízím nezištnou pomoc a můžete si tyto dílce objednat přeze mě. Výpalky je potřeba odjehlit.

Otočná klička je koupená na ebay. Na ebay hledejte "Revolving handles M6". Schválně nedávám přímý odkaz, protože aukce se mění a odkaz by za chvíli mohl být nefunkční. Důležité je uvádět velikost závitu M6, aby vám nepřišla klička s palcovým americkým závitem. Cena vychází kolem dvou liber.

Konečně se dostáváme k tomu, co vás zajímá nejvíc. Kolik to stojí. Jak to reálně cenově vyšlo mě je v tabulce. Jen podotýkám, že ceny jsou platné pro rok 2015, kdy jsem naviják vyrobil. Tabulka je zároveň seznam potřebných dílů pro výrobu navijáku.

Počet
ks
Název
Rozměr
Norma
Materiál
Dodavatel
Cena
(kč)
vč. DPH
 celková
2
Bočnice


17 240
VHN-Kovo
328
2
Rukojeť


17 240
VHN-Kovo
37
1
Klika otočná M6
Revolving handles M6


Ebay
90
1
Ložisko
16024


proprumysl.cz
732
12
Matice prodlužovací 3d M6
DIN 6334

proprumysl.cz 14
1
Pružná závlačka
3x60
DIN 11024

proprumysl.cz 2
23
Šroub
M6x10
ISO 7380

proprumysl.cz 21
12
Podložka
6x12x0,5
DIN 988

proprumysl.cz 6
1
Doprava
VHN-Kovo150
1
Doprava
Ebay0
1
Doprava
Proprumysl.cz89

Celková cena (kč) vč. DPH 1469

Vím, je to dost peněz. Mechanika je prostě drahá. Dělal jsem, co jsem mohl.

Jak na montáž:


Robert Kocián 2.11.2015